ניתוחי כתפיים וברך

לרגל נסיעה להשתלמות בניתוחי ברך מתקדמים באוסטרליה, המרפאה תהיה סגורה עד לקיץ 2024>

 

ניתוח כתף, ברך או מפרק, הוא מאורע משמעותי בחייו של אדם – לאור הסיכונים והסיבוכים הכרוכים בכל ניתוח יש לשקול בכובד ראש כל התערבות ניתוחית.

בעת ההחלטה על ניתוח יש לקחת בחשבון נתונים רבים הקשורים למטופל, למחלה, לחלופות הטיפול הקיימות, ולסיכויי ההצלחה של הניתוח המדובר בפתרון הבעיה המוצגת. ניתוחים אורטופדיים יבוצעו במרבית המקרים לצורך תיקון או שחזור רקמות עצם, גיד, רצועה או שריר שנפגעו ממחלה או חבלה.

לאחר הניתוח נדרשת תקופת החלמה על מנת לאפשר ריפוי ביולוגי של הרקמות הנמשך לרוב 3-6 שבועות ובסיומו נכנס המטופל לתהליך של שיקום שמטרתו שיקום טווחי התנועה במפרק וחיזוק השרירים. תהליך השיקום נמשך כ-6 חודשים ונעשה בליווי צמוד של פיזיותרפיסטים על פי הנחיות הרופא המנתח.

במועד ההחלטה על ניתוח יחתום המטופל על טופס הסכמה לניתוח. זוהי ההזדמנות לשאול את כל השאלות הנוגעות למהלך הניתוח ותהליך השיקום והמגבלות הצפויות כמו גם סיכויי ההצלחה והסיבוכים האפשריים בעקבות הניתוח.

פרופ' צ'צ'יק בעל ניסיון רב ומומחה בניתוחים ארתרוסקופיים ופתוחים של הכתף, הברך והמרפק – קראו בהרחבה על כל ניתוח כתפיים או ברכיים מיועד כאן:

ניתוחי כתף


>>
 ניתוח החלפת כתף / החלפת כתף הפוכה
ניתוח החלפת כתף מבוצע במצבים בהם יש הרס נרחב של חלקי המפרק אשר אינו מאפשר שחזור או שיקום המפרק; המשתל המוכנס עשוי להישחק בהדרגה בתוך 10-20 שנים ועל כן ניתוח זה אינו מומלץ באנשים צעירים.

>> ניתוח הכנסת "בלון" לכתף (Orthospace)
ניתוח הכנסת "בלון" נעשה במצבים של קרעים בגידי השרוול המסובב בכתף. ה-"בלון" מוכנס בחלל הנמצא בחלקה העליון של הכתף ומאפשר הרחקה וריווח של החלל למניעת מגע לא תקין או לחץ על גידי השרוול המסובב וראש עצם הזרוע.

>> ניתוח לקיבוע שבר עצם הבריח (קלביקולה)
שבר עצם הבריח מחלים היטב ללא ניתוח בכ-85% מהמקרים; ניתוח לקיבוע השבר יבוצע במצבים של עיוות ותזוזה גדולים בין חלקי השבר או במקרים של חוסר חיבור בטיפול לא ניתוחי.

>> ניתוח לקיבוע שבר עצם הזרוע (הומרוס)
קיבוע שבר הומרוס (עצם הזרוע) על ידי פלטה, מסמר או מקבע חיצוני מומלץ במצבים של עיוות גדול בין חלקי השבר; במבוגרים עם שבר מרוסק נמליץ פעמים רבות על החלפת העצם במשתל בשל הסיכוי הנמוך להחלמה תקינה של השבר.

>> ניתוח לקיצור גיד הבייספס (Biceps tenodesis)
ניתוח לקיצור גיד הבייספס נועד לטפל בכאב שמקורו בגיד זה, מבלי לפגוע בתפקוד הגיד (כוח בכיפוף ובסופינציה של המרפק) או לגרום לעיוות בשל צניחת השריר מטה לכיוון המרפק.

>> ניתוח לתיקון אי יציבות – Latarjet
ניתוח LATARJET משמש לשחזור יציבות הכתף על ידי העברת זיז עצם ומבוצע במקרים בהם לא ניתן לתקן רקמת הלברום הטבעית או במקרה של ניתוח קודם שנכשל.

>> ניתוח לתיקון אי יציבות ושחזור לברום קדמי (בנקרט)
ניתוח בנקרט מבוצע בשיטה ארתרוסקופית על ידי החדרת עוגנים לעצם השכם ותפירת הלברום הסחוסי למקומו האנטומי; במהלך הניתוח מבוצע גם שחזור וחיזוק של רצועות בקדמת הכתף; לעתים יבוצעו פעולות נוספות לייצוב הכתף על פי הממצאים התוך-ניתוחיים (Remplissage).

>> ניתוח לתיקון לברום עליון (SLAP (Superior Labrum
ניתוח SLAP מבוצע בשיטה ארתרוסקופית על ידי החדרת עוגנים לעצם השכם ותפירת הלברום הסחוסי למקומו.

>> ניתוח לתיקון גידים בכתף
תיקון גידים מבוצע לרוב בשיטה ארתרוסקופית על ידי הכנסת עוגנים לעצם הזרוע (הומרוס) ותפירת והצמדת הגידים למקומם האנטומי. משך הניתוח וסיכויי ההצלחה תלויים בעיקר באיכות הרקמה ובגודל הקרע.

ניתוחי ברך


>>
 ניתוח מניסקוס ברך
 
כריתה או תפירה של קרע במניסקוס מבוצעים במקרה של קרע סימפטומתי, כזה הגורם לכאבים, נפיחות והגבלה בפעילות הברך; הניתוח מבוצע בשיטה ארתרוסקופית ומאפשר חזרה לפעילות בתוך שבועות בודדים (במקרה של תפירה יידרשו מספר חודשים של החלמה ושיקום).

>> ניתוח שחזור רצועה צולבת קדמית בברך
שחזור ACL (רצועה צולבת) נעשה במצבים של קרע הרצועה הגורם לכאבים ואי יציבות של הברך; במהלך הניתוח מוחלפת הרצועה הקרועה בשתל שמקורו מגיד של המטופל או משתל מתורם (אלוגרפט); לאחר הניתוח נדרשת תקופת החלמה של כחצי שנה עד להתחזקות הרצועה והשרירים סביב הברך.